blogmaker

Wakacje to czas częstych podróży i zagranicznych wyjazdów. Jednak, aby urlop był udany, musimy zadbać nie tylko o wygodny strój i krem z filtrem. Powinniśmy również zabezpieczyć swoje finanse, aby nie okazało się, że tygodniowe wakacje mocno nadwyrężyły nasz budżet domowy. Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej w czasie zagranicznych podróży? Podpowiadamy!

 

Dlaczego warto płacić kartą?

Korzystanie z karty płatniczej jest bardzo wygodne, szczególnie jeśli planujemy podróżować po kilku krajach, w których obowiązują różne waluty. Nie musimy się martwić o poszukiwanie kantorów i ciągłą wymianę pieniędzy. Dodatkowo, możemy czuć się bezpieczniej, wiedząc, że nawet jeżeli stalibyśmy się ofiarą złodzieja, mamy możliwość szybkiego zablokowania karty, nie tracąc przy tym wszystkich oszczędności przeznaczonych na wakacje. Jednak, korzystając z karty poza granicami Polski, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które, niezauważone, mogą zrujnować nasz domowy budżet.

 

Uważaj na prowizje!

Korzystanie z kart płatniczych większości banków pozwala na opłacanie nimi transakcji dokonywanych w innych krajach, jednak zazwyczaj nie są one darmowe. Należy o tym pamiętać przed wyjazdem na wymarzone wakacje, ponieważ nie są to małe kwoty. Jeżeli zdecydujemy się na dokonywanie transakcji bezgotówkowych, bank może nas obciążyć kosztami w postaci prowizji za przewalutowanie, prowizji za wypłatę pieniędzy z bankomatu oraz dodatkowymi opłatami wynikającymi z kursu waluty w banku. Koszt przewalutowania dokonywanego przez bank jest znacznie wyższy niż wymiany pieniędzy w kantorze. Można więc śmiało powiedzieć, że jedna, wykonywana przez nas operacja zostaje obciążona kilkoma różnymi opłatami. Nie trudno się domyślić, jak szybko może to spowodować wyczerpanie naszych funduszy. Jest jednak sposób, który pomoże nam uniknąć takich nieprzyjemnych niespodzianek.

Konto walutowe

Przed planowanym terminem urlopu warto wybrać się do banku i zaczerpnąć informacji na temat konta walutowego, nazywanego również wielowalutowym. Zazwyczaj, otwarcie takiego konta lub połączenie go z naszym kontem osobistym jest szybkie i bezproblemowe. W większości banków otrzymujemy drugą kartę płatniczą, którą wykorzystujemy do transakcji dokonywanych w innej walucie. Możemy za jej pomocą regulować rachunki w sklepach, restauracjach, czy hotelach oraz wypłacać pieniądze w bankomatach, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Przed dokonaniem wyboru należy dokładnie zapoznać się z tabelą opłat, ponieważ opłaty za otwarcie i prowadzenie konta w różnych placówkach mogą się od siebie znacznie różnić. Niektóre banki, mając na uwadze osoby wyjeżdżające za granicę w okresie wakacyjnym proponują swoim klientom pakiety, umożliwiające korzystanie z konta walutowego bez dodatkowych opłat przez określony czas, np. 30 dni. Aktywacja takiej usługi kosztuje zazwyczaj ok 15-30 zł i jest bardzo korzystnym rozwiązanie dla tych, którzy nie korzystają z konta wielowalutowego na co dzień, a potrzebują go jedynie na czas podróży.

Czy warto zabierać gotówkę?

Nawet jeżeli planujemy dokonywać płatności głównie za pomocą karty, dobrze jest mieć przy sobie chociaż niewielką ilość gotówki w obowiązującej walucie. Należy pamiętać o tym, że niektóre miejsca, takie jak małe knajpki, sklepy z pamiątkami, czy stragany z lokalną żywnością mogą nie posiadać terminala, co uniemożliwi nam dokonanie zakupów.

Mimo to, założenie przed podróżą konta walutowego daje nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu, jednocześnie pozwalając zmniejszyć wydatki oraz będąc sprawdzonym sposobem na oszczędzanie pieniędzy.