blogmaker

Posiadając kilka pożyczek, comiesięczna rata spłaty może osiągnąć bardzo wysoki poziom. Przez to spłata zadłużenia może okazać się problematyczna. Wówczas najlepszym rozwiązaniem może okazać się decyzja związana z kredytem konsolidacyjnym.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu, który przeznacza się na spłatę innych zobowiązań. Jego główną zaletą jest zamiana kilku posiadanych kredytów na jeden – jest on zwykle długoterminowy, a co najważniejsze o dużo niższym stopniu oprocentowania. Efektem kredytu konsolidacyjnego jest spłata jednej, niższej raty – dużo niższej niż miało to miejsce wcześniej przy kilku zobowiązaniach. Dzięki temu, comiesięczne obciążenie budżetu domowego maleje. Dokładne działanie tego sposobu kredytowania najlepiej zobrazować na konkretnym przykładzie.

Dla przykładu weźmiemy przypadek Pana Jana z Krakowa, który ze swojego wykształcenia jest filologiem – pracującym w zawodzie od kilku lat jako tłumacz. Przez okres lat, pan Jan zaciągnął kredyty oraz pożyczki na łączną sumę 70 tysięcy złotych. Dla pana Jana wszystkie zobowiązania były przemyślane i uzasadnione – kapitalny remont mieszkania, czy pomoc dzieciom w zakupie samochodu. Swoje zobowiązania spłaca on regularnie i nie ma z tym problemów – jedno spłacił nawet przed upływem wyznaczonego terminu. Jak sam przyznaje, nie lubi pożyczać pieniędzy w rodzinie. Pewnego razu, pan Jan jednak miał wypadek – potrącił go samochód na przejściu dla pieszych. Ze względu na wypadek, przez kilka tygodni nie mógł pracować. Jego dochody bardzo mocno zmalały, a dodatkowo pojawiły się dodatkowe, spore wydatki na rzecz rehabilitacji.

Pan Jan zgłosił się do banku i zdecydował na kredyt konsolidacyjny – jak sam przyznaje wolał spłacać kredyt dłużej ale z dużo niższą ratą, na którą go stać.

Czy każdy może z tego skorzystać?

Konsolidacji można dokonać praktycznie na wszystkim. Począwszy od prostej pożyczki gotówkowej, poprzez kredyt konsumencki jaki zaciągnęliśmy w sklepie na zakup nowego sprzętu AGD, czy nawet kredytu na zakup samochodu, aż po kredyt hipoteczny. Wiele osób kredyt konsolidacyjny nazywa najlepszym, jaki bank może zaoferować swojemu klientowi.

W praktyce oznacza to niższą kwotę raty – pociąga to jednak za sobą dłuższy okres spłaty – w myśl zasady, że im dłuższy okres spłaty tym wyższa jego całkowita wysokość. Jednak nie jest to główną regułą. Osoby, posiadające kilka zobowiązań na niezbyt dla nich korzystnych warunkach mogą skorzystać na kredycie konsolidacyjnym.